District Campus & School Site Directory

Skip to School Site Directory

* interim Personnel

DISTRICT CAMPUS ADMINISTRATORS AND MANAGEMENT
501 N. Crescent Way, P.O. Box 3520
Anaheim, California 92803-3520
(714) 999-3511

 

DEPARTMENT/POSITION
ADMINISTRATOR
CONTACT PERSON

Board of Trustees

--

Paulina Morales

Superintendent

Michael Matsuda

Connie Cobian

Asst. Supt., Educational Services

Jaron Fried, Ed.D.

Maribel Melena

Chief Academic Officer

Manuel Colón

Lucy Lopez

Asst. Supt., Business

Jennifer Root

Estela Rodriguez

Asst. Supt., Human Resources

Brad Jackson

Liliana Carrillo

District Counsel

Karl Widell

Christina Bevins

Accounting Manager

TBD

 

Administrator, GASELPA

Paul Lavigne, Ed.D.

Jessica Barba

Asst. Director, Facilities Planning

Arturo Lavenant

 

Asst. Director, Facilities Construction

Vesselin Ninov

 

Asst. Director, Nutrition Services

Tiffanie Bas

 

Chief Technology Officer

Erik Greenwood

Michelle Eichenauer

Controller

Karen Orr

Dayna Arbiso

Coordinator, Professional Learning

Jackie Counts

 

Coordinator, School Mental Health & McKinney-Vento/Foster Youth

Adela Cruz

Lorena Farias

Coordinator, Special Youth Services

Amie Maya

 

District & Community Use Manager

Lynn Nakayama

 

Director, Assessment & Evaluation

Stephanie Henry, Ed.D.

Teresa Rodarte

Director, English Learner & Multilingual Svcs.

Renae Bryant, Ed.D.

Laura Rosales

Director, Business Operations

Jeri Chinarian

Angel Dam

Director, Curriculum & Instruction

Carlos Hernandez

Patty Arredondo

Director, Facilities Planning, Design, & Construction

Patricia Neely

Leticia Hauck

Director, Food Services

Orlando Griego

Sherry Alamia

Director, Human Resources

Scott Jensen, Ed.D.

Jeannette Landgraf

Director, Human Resources

Rita J. Ray

 

Director, Maintenance & Operations

Lance Bidnick

Rochelle Atwood

Director, Risk Management & Insurance

Diana Gaeta

 

Director, Purchasing & Central Services

Brad Minami

Joanie Taurman

Director, Special Programs

Joseph Carmona

Linda Lavamaki

Director, Special Youth Services

Celeste Krueger

Angelica Flores

Director, Student Support Services

Shanna Egans, Ed.D.

Sandra Ramirez

Director, Transportation Services

Matt Thomas

Patty Prieto

Education Technology Supervisor

Matthew Cappeluti

 

Employee Relations Analyst

Melanie Thomasson

 

Energy Manager

Juliann Ferguson

 

Executive Director, Classified Personnel

Brandon Tietze

Jeff Gilbert

Food Service Site Manager II

Roger Evers

 

Food Service Manager II

Alex Lopez

 

Garage Supervisor

Scott McDonough

 

Human Resources Analyst

Marie Ragazzo

 

Human Resources Analyst

Eugene Gorenshteyn

 

Maintenance Manager

Al Guerrero

 

Maintenance Foreman

George Moreno

 

Network and Program Manager

Hector Saldivar

 

Nutrition Services Operations Supervisor

Jane Maerki

 

Nutrition Services Operations Supervisor

Julie Thrum

 

Nutrition Services Operations Supervisor

Thomas Bonikowski

 

Operations Supervisor

Don Bigelow

 

Payroll Supervisor

Erin Baker

 

Program Administrator, Attendance & Safety

Joe Saldana

 

Program Administrator, Career Readiness

Scott Reindl

 

Program Administrator, Int’l Student Relations

David Green

 

Project Manager, Facilities and Planning

Tom Rizzuti

 

Public Information Officer

Pat Karlak

 

Site Custodian Supervisor I

Jeff Jackman

 

Warehouse Supervisor

Richard Erb

 

2018 Board of Trustees
Al Jabbar, President
Brian O’Neal, Clerk
Annemarie Randle-Trejo, Assistant Clerk
Anna L. Piercy, Member
Katherine H. Smith, Member

2018 Personnel Commission
Paul Andresen, Chairperson
Charles Darrington, Vice-Chairperson
Audrey Cherep, Commissioner
Brandon Tietze, Executive Director


 

Skip to District Campus Directory

SCHOOL SITE ADMINISTRATORS AND MANAGEMENT

 

HIGH SCHOOLS
PRINCIPAL/SECRETARY
ASSISTAN PRINCIPAL(S)

ANAHEIM (20)
811 W. Lincoln Ave.
Anaheim, CA 92805
(714) 999-3717

Robert Saldivar
Marcella Deem

Dale Miller
Zoila Gallegos-Garcia
Alison Konrad
Vidal Valdez, Ed.D.

CYPRESS (28)
9801 Valley View St.
Cypress, CA 90630
(714) 220-4144

Jodie Wales, Ed.D.
Arlene Oatman

Kevin Hodgson
Danny Klatzker
Michelle Surfas, Esq.

HOPE (47)
7901 Knott Ave.
Buena Park, CA 90620
(714) 220-4199

Louie LeMonnier
Yeneyev Ramirez

Ryan Loch

KATELLA (25)
2200 East Wagner Ave.
Anaheim, CA 92806
(714) 999-3621

Ben Carpenter, Ed.D.
Hali Hood

Haig Diribe, D.V.M.
Roxanna Hernandez, Ed.D.
Cynthia Huerta
David Olea, Ed.D.

KENNEDY (27)
8281 Walker St.
La Palma, CA 90623
(714) 220-4101

Regina Zurbano, Ed.D.
Sharon Yager

Sarah Anderson
Rafael Santiago
Seema Sidhu

LOARA (24)
1765 W. Cerritos Ave.
Anaheim, CA 92804
(714) 999-3677

Katrina Callaway
Sandy Chylinski

Paula Case, Ed.D.
Jack Jensen
Yolanda Mejia

MAGNOLIA (22)
2450 W. Ball Rd.
Anaheim, CA 92804
(714) 220-4221

Daphne Hammer
Amy Saldana

Denise Alvarado
Jeff Howe
Jana Kovar

OXFORD ACADEMY (42)
5172 Orange Ave.
Cypress, CA 90630
(714) 220-3055

Alicia Baillie, Ed.D.
Marisa Ortega

Amanda Bean
Esther Cho, Ph.D.

SAVANNA (23)
301 N. Gilbert St.
Anaheim, CA 92801
(714) 220-4262

Mike Pooley
Lisa Cruz

Adam Hernandez, Ed.D.
Fatinah Judeh

WESTERN (21)
501 S. Western Ave.
Anaheim, CA 92804
(714) 220-4040

Amy Kwon
Linda Maher

Allan Edpao
Matthew Griffin
Charles Ku

 

 

JUNIOR HIGH SCHOOLS
PRINCIPAL/SECRETARY
ASSISTAN PRINCIPAL(S)

BALL (38)
1500 W. Ball Rd.
Anaheim, CA 92802
(714) 999-3663

Karen Dabney-Lieras, Ed.D.
Laura Becerra

Trena Becker
Art Valeriano

BROOKHURST (31)
601 N. Brookhurst St.
Anaheim, CA 92801
(714) 999-3613

Hilda Vázquez
Michele Ehrlich (Winton)
Daisy Orozco*

Gilbert Amancio
Lauren Klatzker

DALE (35)
900 S. Dale St.
Anaheim, CA 92804
(714) 220-4210

Lorena Moreno
Jazmin Alba

Jose Lara
Israel Rubio

LEXINGTON (44)
4351 Orange Ave.
Cypress, CA 90630
(714) 220-4201

Amber Houston
Ellen Peters

David Dorosky
Sean Pfeiffer

ORANGEVIEW (32)
3715 W. Orange Ave.
Anaheim, CA 92804
(714) 220-4205

Chuck Hernandez
Virginia Perales

Aaron Chau
Lorena Stout

SOUTH (40)
2320 E. South St.
Anaheim, CA 92806
(714) 999-3667

Enrique Romero
Elvia Preciado

Mary Ellen Park
Libe Figueroa
Todd Swans

SYCAMORE (37)
1801 E. Sycamore St.
Anaheim, CA 92805
(714) 999-3616

Gary Brown
Gaby Carrillo

Sonia Cortez-Barriga
Ramon Palomino
Imelda Phillips, Ed.D.

WALKER (34)
8132 Walker St.
La Palma, CA 90623
(714) 220-4051

Jennifer Brown
Lilia Palos-Bergado

Jennifer Sasai
Jeremy Sell, Ph.D.

 

 

ALTERNATIVE EDUCATION
PRINCIPAL/SECRETARY
ASSISTAN PRINCIPAL(S)

TRIDENT EDUCATION CENTER
GILBERT HIGH SCHOOL (68) / POLARIS INDEPENDENT STUDY (61)

1800 W. Ball Rd.
Anaheim, CA 92804
(714) 999-3738

Jei Garlitos, Coordinator Alternative Education
Adriana Campos

Cristina Pittman
Nabil Slim, Ed.D.

ANAHEIM UNION HIGH SCHOOL DISTRICT
COUNSELORS 2018-2019

SENIOR HIGH SCHOOLS

ANAHEIM
Cuellar, Amie (Lead Counselor, Puente, DLA, Gear Up, E-learning, Scholarships, AP, Special Education, Athletics, AIME)
Ambriz, Molly (Class of 2021, EL)
Hendricksen, Kyle (Class of 2020, PSAT, AVID)
Johnson, Etyole (Class of 2019, ROP/CTE)
Read, Tisa (Class of 2018, Seal of Biliteracy)

CYPRESS
Hughes, Sharon (Lead Counselor, Class of 2021)
Vaughn Carrie (Special Programs)
Gaston, Anita (Class of 2020, ROP)
Hurtado, Osvaldo (Class of 2019, EL)
Binford, Mary (Class of 2018, Scholarships)

INDEPENDENT LEARNING CENTER
Casas, Joe
Murillo, Elizabeth

KATELLA
Gompert, Kenneth (Lead Counselor, Class of 2018)
Hancock, April (Class of 2021)
Mounger, Lacie (Puente, ROP, EL, 504, Scholarships, Special programs)
Low, Janet (Class of 2020)
Soberanis, Robertha (Class of 2019)

KENNEDY
Bennett, Vaishali (Lead Counselor, AP, Class of 2019)
Chan, Helen (Scholarships, Class of 2022)
Johnson, Kendra (ROP, Class of 2020)
Parker, Van (Dual Enrollment, Special Programs)
Ponce, Cindy (EL, Seal of Bilit, Class of 2021)

LOARA
Frembling, Jennifer (Lead Counselor, Lop-Q, EL, APEX, PSAT, eLearning)
Chung, Helen (R-Z, Seal of Bilit, MTSS, AVID)
Banning, Brian (Buc) (Dif-Loo, Puente, AP)
Bradford, Karina (A-Die, Gear Up, ROP, AIME)

MAGNOLIA
Gonzales, Steve A-C, Puente College (Co-Lead Counselor)
Cardoza, Rosie (Pr-Z), Personal/Social, EL
Hernandez, Veronica (Co-Lead Counselor), D-Lon, Academic
Kuramoto, Diane-Loo-P, Career, ROP

OXFORD
Mellgren, Victoria (Lead Counselor, M-Z, Seal of Bilit., ROP, APEX, eLearning)
Allen, Sandra (A-L, Scholarships, Civic Learning)

SAVANNA
Alvarez, Veronica (E-L, PUENTE 9-11, AVID 12)
Hatzis, Penny (Lead Counselor, M-N, AVID 9-11)
Rockwell, Lisa (O-Z, ROP)
Ruiz-Flores, Claudia (A-D, PUENTE 12, ELD)

WESTERN
Seltzer, Michael (Lead Counselor, AP, SSB, A-Fe)
Lavrov, Billie (ROP, Fin. Aid, Mas-Ri)
Kretz, Cory (College, Dual Enr., Fi - Mar)
Saldivar, Natalie (Puente, EL, Ro - Z)

JUNIOR HIGH SCHOOLS

BALL
Nguyen, Anh (Lead Counselor, 8th Grade)
Gibson-Cross, Adrienne (EL, 7th Grade)

BROOKHURST
Saldivar, Liliana (Co-Lead Counselor, GATE, M-Z)
Pineda, Rosalinda (Co-Lead Counselor, EL, A-L)

DALE
Dortch, Alexandra (Lead Counselor, A-L)
Widger, Annel (EL, M-Z)

LEXINGTON
Giem, Stacey (Lead Counselor A-K)
Selbe, Denise (EL, L-Z)

ORANGEVIEW
Roberts, Diane (Lead Counselor, Puente, A-L)
Swanson, Michele (EL, AVID, M-Z)

SOUTH
Dion, Candace (Lead Counselor) (P-Z)
Soberanis, Cecilia (EL & Gl-O)
Sarvi, Nasreen (A-Gi)

SYCAMORE
Pineda, Monica (Lead Counselor, P-Z)
Morales, Mario (EL Coord., DLA Counselor, A-F)
Onopa, Sylvia (G-O)

WALKER
Winn, Jaime (Lead Counselor, A-K)
Schwartz, Hank (EL, L-Z)

ALTERNATIVE EDUCATION

GILBERT/POLARIS
Gray, Cristina (Lead Counselor)
Shumski, Tom
Briquelet, Jill

DISTRICT OFFICE

Cruz, Adela (Foster Youth District Liaison, McKinney-Vento District Liaison, Intern Service Specialist/Clinical Supervisor)
Faranda, Tom (Vocational Counselor)
Ornelas-Smith, Julie (Vocational Counselor)